Zakopane 2023

W dniach 12-14 kwietnia 2023r uczniowie klasy 1b i 1d brali udział w wycieczce turystyczno-krajoznawczej w ramach projektu “Poznaj Polskę” . Miała ona na celu ukazanie cennych zabytków naszej ojczyzny.

W pierwszym dniu uczniowie zwiedzili Kościół Świętego Jana Chrzciciela w Orawce. Jest to zabytkowy, drewniany, jednonawowy kościół parafialny z wieżą wzniesioną w konstrukcji zrębowej, jego dach i ściany obito gontem. Wydłużone prezbiterium wieloboczne zamknięte, jest wyższe od nawy. Od północy przylega do niego zakrystia, a od wschodu murowana kaplica Matki Bożej Bolesnej.

Następnym punktem była Bachledówka – wzgórze we wsi Czerwienne, na którym znajduje się Kościół i klasztor oo. Paulinów pw. Matki Bożej Częstochowskiej o przepięknym góralskim wnętrzu. Wielokrotnie na Bachledówce przebywał kardynał Stefan Wyszyński.

W pierwszym dniu zwiedzaliśmy również Wadowice, w którym zobaczyliśmy  Muzeum – dom rodzinny Karola Wojtyły

 W drugim dniu naszej wyprawy była  Zubrzyca Górna, a w niej Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego. Jest to skansen regionalny otwarty w 1955 roku. Prezentuje on 35 architektur oraz kultur społecznych, materialnych i duchowych regionu Górnej Orawy.

Następnie udaliśmy się do Witowa, aby przejść się doliną Chochołowską i podziwiać w niej krokusy, piękną panoramę gór i porzucać się śnieżkami.

W ostatnim dniu naszej wycieczki było Zakopane. W pierwszej kolejności udaliśmy się pod Wielką Krokiew im. Stanisława Marusarza. Spod Wielkiej Krokwi ruszyliśmy drogą pod reglami.

Następnie zwiedziliśmy Willę „Atma”. Willa „Atma” to domek zabytkowy, w którym mieści się Muzeum Karola Szymanowskiego, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Został zbudowany pod koniec XIX wieku jako pensjonat w popularnym stylu zakopiańskim i rozbudowany w 1926 roku o siedem pokoi. Nazwa „Atma” (dodana w 1920 roku) pochodzi od sanskryckiego słowa oznaczającego ”duszę”. Dom był wynajmowany przez Szymanowskiego przesz sześć lat w latach 1930-1936 jako jego główna rezydencja przed śmiercią w 1937 roku.

Potem była wizyta w Muzeum stylu zakopiańskiego – Willa Koliba, która jest filią Muzeum Tatrzańskiego im. T. Chałubińskiego. Willa Koliba – pierwszy dom w stylu zakopiańskim wybudowany według projektu Stanisława Witkiewicza – położona jest przy ulicy Kościeliskiej, najstarszej ulicy Zakopanego, gdzie co krok spotykamy zabytkowe domy i zagrody góralskie. To otoczenie łatwiej pozwala zrozumieć ideę Stanisława Witkiewicza.

 Kolejnym punktem  zwiedzania był drewniany kościółek i cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku to najważniejsza i najstarsza nekropolia w Zakopanem i jedno z miejsc, które każdy odwiedzający stolicę Tatr powinien odwiedzić. Nazywany jest on również prze mieszkańców Starym Cmentarzem, gdyż powstał w drugiej połowie XIX wieku jako pierwszy zakopiański cmentarz. Nazwa tego cmentarza pochodzi od nazwiska Jana Pęksy, który był darczyńcą ziemi gdzie się on mieści. Ta najważniejsza zakopiańska nekropolia znajduję się przy ulicy Kościeliskiej. Cmentarz założony został przez księdza Józefa Stolarczyka, pierwszego zakopiańskiego proboszcza w 1851 rok przy kościele p.w.św. Klemensa, który istniał w tym miejscu już nieco wcześniej i był wówczas rozbudowywany. Warto zaznaczyć, że kościół ten jest bardzo ważnym zabytkiem i świadkiem historii Zakopanego. Brama cmentarna została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, którego twórczość była związana z Zakopanem.

Następnie udaliśmy się do centrum Zakopanego, a dokładniej na Krupówki.  Krupówki to ulica w Zakopanem będąca główną osią miasta. Krupówki to kultowa ulica tego miasta, w sezonie turystycznym i narciarskim są na niej tłumy turystów. To właśnie na Krupówkach mieliśmy możliwość zakupienia pamiątek.

Późnym popołudniem wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

Zakwaterowanie i posiłki były w pensjonacie Hawrań w Murzasichlu.

Z pewnością chcielibyśmy, aby takie wycieczki organizowane były częściej.

Program wycieczki, który realizowaliśmy w ramach programu: „Poznaj Polskę” był z realizowany w pełni, młodzież była bardzo zadowolona, zachwycona możliwością zobaczenia tak pięknego, zróżnicowanego krajobrazu nie tylko w wymiarze przyrodniczym, ale również kulturowym, religijnym  i historycznym.